336
70639

SPEGELLAMPETT,

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
16 000 SEK
SPEGELLAMPETT,

för två ljus. Gustaviansk. Förgylld och bronserad. Rektangulär med dekor av lagergirland, räfflad medaljong och krönande urna. Svängda bladornerade ljusarmar med prismor. Med Stockholms hallstämpel 1774. Bredd 50,5, höjd 61 cm.

Senare ljusarmar (några prismor saknas) och glas, dekorskador och -lagningar.