379
70717

Nils Kreuger

(Sweden, 1858-1930)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
14 000 SEK
Nils Kreuger
(Sweden, 1858-1930)

"Slottsruinen (Borgholm)"

Signerad Nils Kreuger och daterad 1899. Tusch på akvarell på dukpannå 35,5 x 50,5 cm

Fernissa, något gulnad. Obetydliga färgbortfall samt skrapmärken spridda över motivet. Hörn med obetydliga veck.