Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
550
71031

FÄLLBORD,

4 000 - 5 000 SEK
380 - 475 EUR
436 - 545 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
FÄLLBORD,

av Anders Jacob Rosendahl (verksam i Arboga 1762-1836). Fanerat med alrot. Närmast kvadratisk fällbar skiva på tredelad centralfot. Märkt "A:I. ROSENDAHL ARBOGA". Längd 96, bredd 94,5, höjd 75 cm.

Skadad fällanordning, kanter med fanerbortfall, fanerlagningar.