926
71827

POTTSKÅP.

4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Hammer price
15 000 SEK
POTTSKÅP.

Louis XVI-stil, omkring 1900. Italien. Fanerat med rosenträ, jakaranda, färgat lövträ. Marmorskiva. Rak form. Dörr samt låda. Inläggningar av figurer uppbärande blomsterurna. Bredd 57, djup 43, höjd 84 cm.

Fanerskador, senare skiva.