953
71875

SEKRETÄR.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
6 200 SEK
SEKRETÄR.

Sengustaviansk. Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor.
Rak form. Skrivinredning bakom låda. Hylla bakom dörrpar. Bredd 120, djup 52, höjd 111 cm. Nycklar medföljer.

Senare skiva. Smärre fanerlagningar och torksprickor.

Saleroom notice

Signerad och daterad Henric Johan Söderström 1796.