1138
87367

"Les Maitres de l'Affiche" (16)

14 000 - 18 000 SEK
1 240 - 1 600 EUR
1 300 - 1 670 USD
Hammer price
Unsold

16 färglitografier, efter affischer av bla Chéret, Steinlen. Utgivna 1895-1900, bladstorlek 39 x 28,5 cm.

En del blad med skador (revor och mindre pappersförluster längs kanterna).

Saleroom notice

Tilläggsinformation: Serien "Les Maitres de l'Affiche" började ges ut 1895 som en 60 månader lång prenumeration, varje månad erhölls 4 blad. Serien blev mycket populär då den möjliggjorde att lätt samla på tidens mest betydande affischer i ett mer lätthanterligt format. Tryckkvalitén var för tiden ovanligt hög.

More information

Serien "Les Maitres de l'Affiche" började ges ut 1895 som en 60 månader lång prenumeration, varje månad erhölls 4 blad. Serien blev mycket populär då den möjliggjorde att lätt samla på tidens mest betydande affischer i ett mer lätthanterligt format. Tryckkvalitén var för tiden ovanligt hög.