1234
106901

KANDELABER, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
16 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av stående karyatid på kolonnformad bas. Svängda bladornerade ljusarmar. Krönande flamma. Höjd 64 cm.

Ljusarmarna böjda, kompletteringar. Lagning.