1260
90033

KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige, daterad i gravyren 1778.

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
1 800 SEK

Invändigt svag förgyllning. Rund med räfflade kanter. På locket dekor i relief av kärlekspar och amor. Diam. 5, 5 cm.

Slitage.

Provenance

Falk Simons samling, F.S. 338.