Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
127
76785

SERVIS, 151 delar, porslin. "Musselmalet", Kongl Dansk.

15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.

Olika produktionsår och modeller av Musselmalet. Bestående av 15 mattallrikar, 19 sopptallrikar, 5+8 sopptallrikar mindre, 14 förrättstallrikar, 22 småasietter, 1+2 runda uppl. fat, 1+1+1+1 ovala uppl. fat, 1+1 lövformade fat, 1 terrin utan lock, 1 rund terrin med lock, 2 ovala terriner med lock, 2 runda mindre terriner med lock på fat, 2 såsskålar på fat, 4 placeringskortsställ, 2 saltkar, 16 tekoppar med fat, 2 kaffekoppar med fat, 3+9 askfat, kakfat, sockerskål, kanna, skål, 15 moccakoppar med fat.

Skador och lagningar.