Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1525
88363

DRÄKT, Märthaskolan Stockholm, 1960-tal.

800 - 1 000 SEK
78 - 97 EUR
91 - 113 USD
Hammer price
1 100 SEK
Bidding requires special pre approval.

Blå, bestående av kjol samt kavaj. Etikettmärkt "H.M drottningens hovleverantör Märthaskolans franska avdelning Stockholm". Bystmått 45,5, ärmlängd 50, rygglängd 57 cm. Kjolens midjemått 29,5, längd 62 cm.

Obetydligt slitage.

More information

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.