275
81735

VÄGGPENDYL. Sengustaviansk.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
9 000 SEK
VÄGGPENDYL. Sengustaviansk.

Förgylld och bronserad. Dekor av fruktkorgar. Vitmålad urtavla märkt "Fredr: Bäckman Götheborg" (verksam i Götheborg 1786-1816). Höjd 92, bredd 55 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Smärre dekorlagningar, slitage.