Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
339
83625

TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.

3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Hammer price
5 800 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Gråmålade hyllor på betongfundament. Signerad JONAS BOHLIN. Höjd 155 cm, bredd 27 cm, djup 34 cm.

Obetydligt slitage.

Saleroom notice

Tilläggsinformation: Modellen formgiven år 1984. Enligt uppgift lät Nordiska Galleriet göra några få exemplar med en grå färgnyans som endast de hade rätt till, Zinkhyllan och även stolen Concret i trä såldes i denna grå färg. Detta gjordes ca 1985. Den grå Zinkhyllan finns i några få ex. dessutom med Bohlins signatur.

More information

Modellen formgiven år 1984. Enligt uppgift lät Nordiska Galleriet göra några få exemplar med en grå färgnyans som endast de hade rätt till, Zinkhyllan och även stolen Concret i trä såldes i denna grå färg. Detta gjordes ca 1985. Den grå Zinkhyllan finns i några få ex. dessutom med Bohlins signatur.