505
85099

TOILETTEBORD, av Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760-1813).

10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Hammer price
Unsold

Fanerad med amarant och fruktträ. Svängd skiva och ben. Spegel. Tre lådor. Förvaringsutrymme under skiva. Rutdekor. Signerad under låda EISENBLETTER. Bredd 65, djup 38, höjd 104 cm.

Ljusarmar och beslag saknas, omarbetat, skador.