Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
505
85099

TOILETTEBORD, av Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760-1813).

10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.

Fanerad med amarant och fruktträ. Svängd skiva och ben. Spegel. Tre lådor. Förvaringsutrymme under skiva. Rutdekor. Signerad under låda EISENBLETTER. Bredd 65, djup 38, höjd 104 cm.

Ljusarmar och beslag saknas, omarbetat, skador.