Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
816
97619

BÄGARE, silver. Reinhold Fredrik Lindroth, Östhammar 1786.

8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Hammer price
6 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Spår av förgyllning. Konande på rund kälad fot med stor pärlstav. Svisselerad dekor av blommor, namn och initialer. Höjd 20,5 cm.

Lagning, bucklor.