86
76683

BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Empirestil.

3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
281 - 374 USD
Hammer price
3 000 SEK

Förgylld brons. Balusterformat skaft på rund skålformad fot. Svängda ljusarmar med fågelhuvuden. Svartmålad skärm med gulddekor. Höjd 58 cm.

Smärre slitage. Borrad för el.