885
100143

Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".

10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Hammer price
Unsold

Gouache på duk. 62,5 x 44 cm. Sidenmonterad (totalt 104 x 57,5 cm).

Defekter, nötning och mindre färgbortfall.

Provenance

Gun Kessles samling. Inköpt i Nepal på 1950-talet.