893
94425

VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.

8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Hammer price
19 000 SEK

Förgylld och bronserad. Dekor av Zeus och gripar. Vitmålad urtavla märkt "Joh: Fr Cedergren. Stockholm". Baksidan med text: "Detta ur med foder förfärdigades nytt år 1818". Höjd 96, bredd 65 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorlagningar, smärre skador.