118
73457

GRÄDDSNÄCKA, Jonas Aspelin, Ystad 1775.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
8 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval musselformad på tre svängda fötter med bladanfanger. Bladformat handtag. Undertill graverat M.E.P. 1775. Längd 19 cm.

Lagning i botten. Smärre bucklor.

Provenance

Enligt uppgift Maria Elisabet Poppelman. Har enligt uppgift tillhört släkterna Sylvan i Ystad och Rosencrantz på Örup, genom arv till nuvarig ägare.