128
100985

KARMSTOLAR, ett par. Gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-tal.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
15 000 SEK

Grönmålade och bronserade. Närmast kvadratisk stoppad rygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Dekor av krönande humlekvist. Fast stoppad sits.

Lagningar.