142
113245

DRYCKESKANNA, silver, K. Andersson, Stockholm 1921.

5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Hammer price
7 500 SEK

Invändigt förgylld. Cylindrisk på tre kulfötter. Bandornamentik i fornnordisk stil, kantdekor av ekollon och löv. Höjd 19,5 cm.

Obetydligt slitage.