162
110947

KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1800-tal.

10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
23 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Bortskrapad bemålning. Rektangulär stoppad rygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Dekor av bladsnitt. Fast stoppad sits samt plymå.

Lagningar, omarbetade, kompletterade.