18
69019

A Mela Anderberg porcelain art nouveau vase by Rörstrand ca 1900.

2 000 - 3 000 SEK
177 - 266 EUR
185 - 278 USD
Hammer price
Unsold

Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad M.A. Rörstrand 60473 i grönt samt inpressat 21. Höjd 17,5 cm.

More information

Mela Anderberg 1865-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talet slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.