Förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor. Rektangulärt på raka bladornerade och kannelerade ben. Hörnen med polykroma vapensköldar med drakar. I sargen dekor av vinrankor. Längd 111, bredd 72, höjd 83 cm.
Smärre nagg och slitage. Senare skiva.
×
Log in
Could not log in