237
74605

BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Hammer price
20 000 SEK

Fanerad med valnöt, lönn och rotfaner. Beslag av mässing. Svängd form. Tre lådor. Skivan med iläggningar av rutmönster om 11x11 rutor och cirklar. Bredd 96, djup 54, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Något maskstungen, ben med förstärkningar, omfanerad skiva, fanerlagningar.