Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
324
113897

HÖRNSKÅP. Louis XV-stil, 1900-tal.

10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
25 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Fanerat med jakaranda, mahogny och lönn. Skiva av rödspräcklig marmor. Beslag av förgylld brons. Svängd form. Hyllor bakom dörr. Inläggningar av blomsterurna. Bredd 72, djup 48, höjd 112 cm. Nyckel medföljer.

Skivan med senare skruvanordning. Borrad för el.

Saleroom notice

Louis XV-stil, 1900-tal.