362
111449

Bengt Nordenberg

(Sweden, 1822-1902)
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
16 500 SEK
Bengt Nordenberg
(Sweden, 1822-1902)

Allmogeinteriör med kvinna som klipper får

Signerad B. Nordenberg och daterad 1862. Duk 31 x 39,5 cm.

Smärre krackelyrer samt färgbortfall. Smärre skrapmärken. Ytsmuts samt fernissa.