Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
392
119677

STOL. Stockholmsarbete av slottskvalitet, ca 1750. Rokoko. En senare kopia medföljer.

20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Hammer price
26 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld. Snidad dekor av musselformationer och akantusblad. En sits märkt undertill "Söfdeborg".

Bräckage och lagningar. Sitsen faller ej riktigt ner i stolsramen (i och med att det har varit en större uppsättning stolar från början har sitsar sammanblandats) .

Provenance

Sövdeborgs slott, Sövde socken, Färs härad, Malmöhus län.

Literature

Sven T Kjellberg mfl, Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne vol 2. Stolarna sannolikt ur röda salongen, se färgplansch sid. 320/321.