Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
469
113539

TEKANNA MED LOCK, porslin. Kina 1700-tal.

1 000 - 1 500 SEK
95 - 142 EUR
109 - 163 USD
Hammer price
1 600 SEK
Bidding requires special pre approval.

Blomkalksformad mde dekor i underglasyrblått av pagoder och växter. Svängd pip. Metallpip. Höjd 11,5 cm.

Locket ej tillhörande, nagg, sprickor.