512
121903

BOK. Münster, Sebastian; ur"Cosmographiae Universalis"

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
4 600 SEK

Delar ur 2 olika utgåvor, sannolikt från 1500-talets sista fjärdedel. Världskarta (efter Ptolemaios) samt flertalet träsnitt (varav en del kolorerade).

Omfattande skador, gamla lagningar.