Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
592
123303

Olof Hermelin

(Sweden, 1827-1913)
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Hammer price
12 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Olof Hermelin
(Sweden, 1827-1913)

Sommarlandskap med kor

Signerad O Hermelin. Daterad 1878 a tergo. Duk 34 x 56 cm. I samtida förgylld och ornamenterad ram.

More information

Olof Hermelin var en pionjär inom det svenska friluftsmåleriet. Till skillnad från många andra svenska konstnärer vilka avslutade sina arbeten i sina ateljéer utifrån en skiss utförde Olof Hermelin sina tavlor direkt framför motivet, sk "en plein air". Hans måleri nådde en höjdpunkt på 1870- till början av 1890-talet. Hans arbeten från detta skede är präglade av en förfinad realism och en mustig färgskala, som man ej finner i de följande årens synnerligen omfattande och delvis ojämna produktion.