592
123303

Olof Hermelin

(Sweden, 1827-1913)
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
12 000 SEK
Olof Hermelin
(Sweden, 1827-1913)

Sommarlandskap med kor

Signerad O Hermelin. Daterad 1878 a tergo. Duk 34 x 56 cm. I samtida förgylld och ornamenterad ram.

More information

Olof Hermelin var en pionjär inom det svenska friluftsmåleriet. Till skillnad från många andra svenska konstnärer vilka avslutade sina arbeten i sina ateljéer utifrån en skiss utförde Olof Hermelin sina tavlor direkt framför motivet, sk "en plein air". Hans måleri nådde en höjdpunkt på 1870- till början av 1890-talet. Hans arbeten från detta skede är präglade av en förfinad realism och en mustig färgskala, som man ej finner i de följande årens synnerligen omfattande och delvis ojämna produktion.