624
123885

TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722), Qianlong (1736-95) samt 1600-tal.

2 500 - 3 000 SEK
218 - 262 EUR
228 - 274 USD
Hammer price
4 600 SEK

Heltäckande polykrom dekor av flodscen resp trana och trädpion i imarifärger resp vadarfågel och martall i underglasyrblått (1600-tal). Diam 20,5 - 23 cm.

Kantglasyrslitage.