Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
686
125471

TARA samt BUDDHA, brons. Taran från Khmer-perioden, 1200-tal. Buddhan, Burma ca 1800.

4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Hammer price
5 200 SEK
Bidding requires special pre approval.

Stående Tara monterad på sockel. Höjd 12 exkl ställ. Buddha sittande på tron, höjd 15 cm, spår av förgyllning.

Hål.

Provenance

Buddhan köpt på Galerie Lambertz-Abraham, Düsseldorf.

Literature

Buddhan från Burma var publicerad på helsida i Antikvärlden, nr 11-2007, sid 24, i en artikel om buddhistisk konst.