79
74509

Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Hammer price
15 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

" 'Möllan' på slätten"

Signerad G.R. och daterad 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Provenance

Tidigare i Direktör H.E. Henkes samlingar, Stockholm.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 594 a, sid 107.