800
126523

SERVIS, 74 delar, porslin. Meissen, 1900-tal.

12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
Unsold

Tryckt dekor av grön vinranka mot vit fond. Bestående av 17 mattallrikar, 12 sopptallrikar, 11 assietter, 6 mockakoppar med fat, 3 (2+1) vaser, 4 äggkoppar, ljusstakar, ett par(2:a sort), kryddkar, ett par, underlägg, ett par, 2 runda serveringsfat, rund serveringsskål, såsskål på fot, 7 (2+2+1+1+1) ovala uppläggningsfat, 2 kvadratiska uppläggningsskålar, rektangulär uppläggningsskål samt en smörbytta på fat (lock saknas).

Få nagg, en trasig mattallrik medföljer.