Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
804
122719

MATBORD MED FYRA STOLAR, Sverige 1930-tal.

4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Hammer price
25 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Alm, detaljer av mahogny, metallinläggningar i band, bordet med förgyllda tassar. Runt bord med centrakfot, stolar med stoppad sits och rygg, rygg med svängda sidor och fyrsidiga ben. Bordets diameter 114 cm, höjd 72 cm.

Smäre slitage. (5)