859
127875

FÅTÖLJ, "Kurva", Yngve Ekström ESE-möbler, Vaggeryd 1950-tal.

5 000 - 6 000 SEK
437 - 525 EUR
461 - 553 USD
Hammer price
Unsold

Bok, armstöd i teak. Sits i grått fårskinn. Brännmärkt.

Smärre slitage. Senare klädsel.

Literature

Dan Gordon, "Svenska stolar", Laholm 2002, sid 148.

More information

Modellen "Kurva" formgiven år 1953 och är en förgångare till den mer kända modellen "Lamino" som formgavs år 1956.