892
127541

VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, Finland 1963.

1 500 - 2 000 SEK
131 - 174 EUR
137 - 182 USD
Hammer price
1 700 SEK

Modellnummer 2782. Matterad räfflad yta. Signerad TAPIO WIRKKALA - 3504. Höjd 24 cm.

Nagg.

Literature

Marianne Aav (red), "Tapio Wirkkala - Eye, Hand and Thought", Konstindustrimuseet, Helsingfors, 2000, jfr "2782" sid 312.