946
129549

SERVIS, 55 delar, porslin. "Tulpan", Alf Wallander, 1900-talets början.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
19 000 SEK

Vitt gods med blåmålad reliefdekor av tulpaner. Bestående av 18 mattallrikar, 9 djupa fat, 11 mindre assietter, 9 större assietter, 5 serveringsfat, såssnipa, karott med lock, skålfat.

Karott med lagat lock, ett serveringsfat med nagg.