1078
140347

JACKA, Courrèges, sent 1960-tal.

1 500 SEK
131 EUR
137 USD
Hammer price
2 200 SEK

Svart lack med vita detaljer. Kort modell med ståkrage och tryckknappar. På bröstet infälld logotyp "ac". Helfodrad. Enligt etikett storlek 8 (fransk, motsvarar dagens 34/36). Etikettmärkt: "courrèges paris made in france modele/style 25500". Rygglängd 49, ärmlängd 39, bystvidd 45 cm.

Slitage, torkad.