1104
140277

KOFFERT, Louis Vuitton

16 000 SEK
1 410 EUR
1 470 USD
Hammer price
58 000 SEK
KOFFERT, Louis Vuitton

1900-talets första hälft. Orangefärgat läder med bruna skinndetaljer och nitar märkta Louis Vuitton. Låset märkt "Bte S.G.D.G patent Louis Vuitton made in France, 149 New Bondstreet London, 1 rue Scribe Paris 030406". Läderremmen och spännet märkt "Louis Vuitton". Invändigt etikettmärkt "Asnières S/Seine Louis Vuitton Paris 70 Champs-Élysée, Nice 4 Jardin Public, Lille 34 rue Faidherbe, London 149 New Bond st." Numrerad "727460" Längd 75 cm, djup 38, höjd 49 cm.

Slitage och skrapmärken