295
134397

GOLVUR. Urtavla märkt "Ja:s Miller Alloa" (James M. nämnd 1768). Troligen Skottland, 1700-talets andra hälft.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
Unsold

Mahogny och mahognyfaner. Höjd 217 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Smärre lagningar och kompletteringar, krönknoppar saknas.