322
138597

SALONGSGRUPP, sju delar. 1800-tal, möjligen Baltikum.

10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Hammer price
6 000 SEK

Bestående av ett par karmstolar, fyra stolar och ett salongsbord med delbar skiva. Mahognyfaner och mahognybonat trä. En senare oarbetad iläggsskiva medföljer. Snidad dekor. Bordets längd 118, bredd 89, höjd 72,5 cm. Iläggsskivans längd 64,5 cm.

Lagningar.