337
138625

MATBORD. Empirestil, 1800-tal.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
8 000 SEK

Fanerat med mahogny. Oval delbar skiva på svängda ben med tassfötter och fottrissor. Längd 178, bredd 115, höjd 74,5. Två iläggsskivor av furu, längd 69+69 cm.

Skador, dekorlister saknas.