352
81635

BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
17 000 SEK

Fanerad med valnöt och fruktträ. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Svängd form. Tre lådor. Rutdekor. Bredd 93, djup 42, höjd 86 cm. Nycklar medföljer.

Senare skiva, beslag saknas ställvis, fanerskador, beslag ställvis kompletterade.