431
137919

Achille Leonardi

(Italy, 1800-1870)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
Unsold
Achille Leonardi
(Italy, 1800-1870)

ACHILLE LEONARDI, olja på duk, sign och dat Roma Babuino -52

Beatrice Cenci i sin dödscell. 100 x 127.

Uppfodrad duk. Spridda småretuscher över ytan. PERUNNR inskrivet med "osynlig penna" till höger om pallen. Ålderskrackeleringar. Tjock fernissa.

More information

Ur Nordisk familjebok (år?)
Beatrice Cenci, italiensk fadersmörderska, (1577-1599). Hon var dotter till en romersk adelsman, Francesco Cenci ( 1549-1598), känd för sin rikedom, oregelbundna vanor och våldsamt lynne. Beatrice utsattes för grym behandling av fadern. Slutligen sammansvuro sig Beatrice, styvmodern och två av hennes bröder att undanröja fadern. Två lejda mördare utförde dådet. Beatrice, styvmodern och den ene brodern avrättades.