557
140845

SOFFA. Johan Anders Udbyes art. Empire, 1800-talets första hälft.

4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Hammer price
4 200 SEK

Fanerad med mahogny och lönn. Sidor med skåpdörrar. Under sits låda. Inläggningar av antikiserande kvinnofigurer och musiktroféer. Längd 251, höjd 177 cm. Nyckel medföljer.

Fanerskador.

More information

J. A. Udbye kom troligen från Danmark. Han var först mästare i Karlshamn 1814, sedan blev han mästare i Stockholm 1816-45. Hans möbler är utförda i dansk empire med faner av mahogny och figurativa inläggningar av lönn.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

172. Dana Sederowsky, 'Red Door, Beelitz Heilstätten', 2013.
30 000 - 40 000 SEK
Bid History
Bidding ended
Fair warning
28 000

Your Bid
26 000

Your Bid
24 000

Your Bid
22 000

Your Bid
Current bid:
28 000 SEK