397
163469

A Gustavian wall clock.

6 000 SEK
523 EUR
547 USD
Hammer price
5 000 SEK
For condition report contact specialist
Malou Haglund
Malou Haglund
Appraiser
+46 (0)727 33 27 20
A Gustavian wall clock.

Förgyllt och bronserat fodral. Skuren dekor av girlanger, bandfläta och pärlstav med avslutande kotte. Krönt av urna. Vitmålad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 92, bredd 44 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Later clockwork. Damages and complements to the decor.