475
175631

A Gustavian mirror by N. Meunier.

10 000 - 12 000 SEK
914 - 1 100 EUR
971 - 1 170 USD
Hammer price
10 500 SEK

Förgylld och bronserad. I ramen infällt spegelglas. Krön med dekor av blommor och festonger. Signerad NM, samt med Stockholms hallstämpel 1775 (?). Höjd 138, bredd 60 cm.

Altered, with later parts.