Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
130
191350

An early 20th century Louis Vuitton trunk

30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Hammer price
115 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Logomönstrad canvas med bruna skinndetaljer och trälister. Mässingslås märkta "LV", "CHAMPS ELYSSÉS PARIS LOUIS VUITTON NEW BOND STREET", "MADE IN FRANCE", "055673". På sidorna läderhandtag stämpelmärkta "PARIS LOUIS VUITTON LONDON". Invändigt vitt bomullsfoder samt två lösa låsdinredningar. Etikettmärkt: "LOUIS VUITTON 796316 PARIS 70 CHAMPS-ELYSSÉS 149 NEW BOND STREEET LONDON W NICE 4 JARDIN ALBERT LILLE 34 RUE FAIDHERBE". Metalltrissor undertill.

Slitage, mindre skador.