Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
44
190124

An Yves Saint Laurent jacket, from the Russian Collection

1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Hammer price
1 100 SEK
Bidding requires special pre approval.

Mörkbrun sammet med svart kantband. Sidenfodrad. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS", "Colour 482". Enligt etikett fransk storlek 38 (motsvarar ung svensk 36). Rygglängd mitt bak 59, bystvidd 92, ärmlängd 38 cm.

Obetydligt slitage ena ärmen.

More information

Influerad av Sergej Diaghilevs ryska baletten presenterade Yves Saint Laurent den Ryska kollektionen 1976. I en orgie av antimodernistiska ornament, sammet, guldbroderier och ryska pälsmössor banade den väg för det överdådiga 80-talet och gick helt emot den tidigare "naturliga" trenden.