44
190124
An Yves Saint Laurent jacket, from the Russian Collection

Mörkbrun sammet med svart kantband. Sidenfodrad. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS", "Colour 482". Enligt etikett fransk storlek 38 (motsvarar ung svensk 36). Rygglängd mitt bak 59, bystvidd 92, ärmlängd 38 cm.

Obetydligt slitage ena ärmen.

Droit de suite: No
Estimate:

1 500 - 2 000 SEK

161 - 215 EUR

Hammer price:
1 100 SEK
Related content

Influerad av Sergej Diaghilevs ryska baletten presenterade Yves Saint Laurent den Ryska kollektionen 1976. I en orgie av antimodernistiska ornament, sammet, guldbroderier och ryska pälsmössor banade den väg för det överdådiga 80-talet och gick helt emot den tidigare "naturliga" trenden.